Do góry nogami - czyli stanie na głowie


   Dzisiaj staniemy na głowie. Niektórzy twierdzą, że robią to codziennie:) Ale nie chodzi nam o rytuał zabiegania i próbę zadowolenia wszystkich dookoła. Tym razem faktycznie spróbujemy ułożyć nasze ciało, tak by głowa była naszą podstawą i łącznikiem z Ziemia,  a nogi powędrowały w chmury.


   Zdaniem wielu znawców jogi - stanie na głowie nazywane jest królową asan. W jednej z książek o jodze można przeczytać cytat : "Ten kto uprawia Sirshasanę 3 godziny dziennie, jest zdobywcą czasu" - Yoga Tattva Upanishad. No cóż, ciężko to odnieść do współczesności, ale godne przemyślenia....

   Przeciwwskazania do stania na głowie: nadciśnienie, jaskra i odklejanie siatkówki.


   Kiedy  dopiero próbujesz tej asany, nie czujesz się zbyt pewnie, plecy nie są jeszcze dobrze rozciągnięte a głowa nie jest do końca przekonana do tej pozycji- zrób "trójnóg". Jest to pierwszy etap stania na głowie. W początkowej fazie stań w ścianie i w ten sposób ćwicz ciało przez jakiś czas.
  Aby stanąć na głowie;
- zbadaj gdzie masz czubek głowy :) (patrz zdjęcie 1)
- złóż matę, uklęknij i spleć dłonie, przedramiona ułóż na macie, kilka centymetrów od ściany
- pamiętaj by łokcie były na szerokość barków
- unieś biodra i przejdź stopami nieco w kierunku głowy (pozycja trójnóg, zdj. 3)
- w tej pozycji zaobserwuj czy nie kręci Ci się w głowie, czy nie boli Cię szyja. Możesz też pozostać w tej pozycji, i przez jakiś czas rozćwiczać ją aż będziesz gotowa/y by unieść nogi do góry
- faza unoszenia nóg do góry - na początku zaleca się by zrobić to z osobą asekurującą
- przy ścianie możesz odepchnąć się jedną nogą lub próbować unosić obie jednocześnie, przyciągając je do brzucha.






 Podczas wychodzenia  z asany opuść jedną, potem drugą nogę. Lub zegnij obie i ćwicząc mocne mięśnie brzucha opuszczaj je pomału. Na koniec usiądź w pozycji dziecka, i nie zrywaj głowy gwałtownie do góry, by nie było zawrotów głowy.



 Korzyści: dzięki odwróconej postawie odpoczywa serce, lepiej się oddycha, krew jest bardziej dotleniona a mózg ( nasze centrum dowodzenia staje się bardziej ukrwiony). Wzmaga koncentrację, poprawia pamięć.
Odpoczywa dolny odcinek kręgosłupa, poprawia się też funkcjonowanie narządów wewnętrznych.


    Jedyną trudnością Sirhasany jest wiara w siebie, że możemy to zrobić! Powodzenia.

Zobacz także:

Kiedy bolą plecy

Jak poprawnie wstać z łóżka?

Komentarze

Popularne posty